3 Yaş Eğitimi

Üç yaş civarındaki çocuklar artık kendi öz bakımlarını karşılayabilecek birçok beceriye sahiptirler. Eğer fırsat verilirse yardımsız yemek yiyebilir, giyinebilir, kısmen temizlik ihtiyaçlarını karşılayabilir ve buna benzer bir ok ihtiyacını karşılayabilecek olgunluğa erişirler.Başkalarına isteklerini belirtecek ve sosyal ilişki kurabilecek dil gelişimi düzeyine sahiptirler. Anneye olan bağımlılığın yerini kendine güven almaya başlar. Henüz tam anlamıyla anneden ayrışmamış da olsa verilecek desteğe bağlı olarak çocuk ilk kez anneden kopup uzunca bir süre başka bir sosyal ortamda kalabilecek olgunluğa erişmiştir.

Bu dönemde çocuk benmerkezcilik özelliğinden kurtulmaya başlar. Bu dönemde ailenin tavrı çok önemlidir. Bu birey olmaya geçiş sürecinde çocuğun bazı taleplerini karşılarken bir parça geciktirmek, paylaşabildiğinde ve kurala uyduğunda ödüllendirmek çocuğun benmerkezcilikten kurtulmasında etkili olacaktır.Çocuğun bu yaşta benliği gelişmeye başlar. “ Ben kimim” sorusunun cevabını ararken kız mı, erkek mi olduğunu ayırt eder. “Neden?Nasıl? Ben nereden geldim?” vb. soruları sıkça sorar.Hayal gücü geliştiği için yavaş yavaş hayali oyunlar kurmaya başlar. Bilmediği çok şey vardır henüz ama bu onu pek etkilemez. Çünkü o bilmediklerini hep hayal eder. Hayalleri önyargılardan uzak olduğu için sınırsızdır, bu onun yaratıcılığını da geliştirir. Ne zaman ki biz yetişkinler çocuklarımıza çizdikleri resimde güneşin pembe olamayacağını mutlaka sarı çizmesini, ya da oyun oynarken kutuyu araba gibi kullandığında onun sadece bir kutu olduğunu söylediğimizde veya sonsuz sayıda sorduğu sorularına cevap vermediğimizde yaratıcılığını kısıtlamış oluruz.Yaratıcılık yanı gelişmiş olan çocuklar okul yaşantısında da daha başarılıdır. Çünkü onlar meraklıdır, sürekli denemek, öğrenmek ve yenilenmek isterler. Bunun yanında yaratıcılığı kısıtlanmış bir çocuk ileriki yaşantısında her şeyi tek renk olarak gören, daha karamsar bir bakış açısına sahip, öğrenmeye isteksiz olacak ve sosyal yönleri ve problem çözebilme becerileri de zayıf olacaktır.

Üç, dört yaş çocuklarında korkular sık görülür. Daha önce onu korkutmayan bazı şeylerden korktuğunu ifade edebilir. Onları dinlemek ve korkularının nedenini anlamak gerekir. Bu dönemde kekemelik, parmak emme gibi sorunlarla da karşılaşmak mümkün. Sorunlarını sözel olarak ifade etmekte güçlük yaşayan çocukların, kendilerini ifade metodu daha çok bu şekilde olacağı için, bu davranışların mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

EĞİTİM DÖNEMİNDE BRANŞ DERSLERİMİZ

  • İNGİLİZCE
  • DRAMA 
  • SATRANÇ
  • DANS
  • JİMNASTİK
  • RESİM
  • ZEKA VE AKIL OYUNLARI
  • PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK

Resim Galeri